Zupa krem z buraków

Zupa - krem z buraków
Fot. Kasia Skopczyńska

Buraki to cenne źródło witamin A, C i B1, zawierają również m.in. potas, wapń, żelazo i magnez. Właściwości buraków wciąż cieszą się zainteresowaniem wśród naukowców.

Brytyjscy naukowcy odkryli pozytywny wpływ buraków na aktywność fizyczną. Profesor Andy Jones z the University of Exeter’s School of Sport and Health Sciences wraz ze swoimi współpracownikami odkrył, że picie soków z buraków pozwala zwiększyć wydolność organizmu o ok. 16%, a wszystko dzięki azotanom zawartych w burakach. Badanie to przeprowadzone zostało na grupie mężczyzn w wieku od 19 do 38 lat, w której część otrzymywała codziennie 500 ml soku z buraków, a druga część placebo w postaci soku z porzeczki. Następnie uczestnicy badania poddawani zostali wysiłkowi w postaci jazdy na rowerze stacjonarnym. Pijący sok z buraków jeździli dłużej, a także mieli niższe tętno spoczynkowe (więcej o badaniu można poczytać tutaj: medicalnewstoday.com).

Korzystając ze zdrowych właściwości buraków, prezentujemy przepis na smaczną zupę-krem z buraków Jarka Skopczyńskiego.

Potrzebne będą:
– włoszczyzna,
– jabłko, 2-3 ziemniaki,
– 5-6 niedużych buraków,
– natka pietruszki,
– chrzan tarty,
– czosnek świeży,
– śmietana kwaśna 12%,
– sól,
– pieprz.

Przygotowanie:
Z warzyw (z wyjątkiem buraków) i jabłka gotujemy bulion, doprawiając do smaku według uznania. Buraki w skórkach gotujemy osobno. Gdy zmiękną, obieramy, dorzucamy do bulionu i całość miksujemy blenderem. Na koniec doprawiamy jeszcze solą i pieprzem oraz dodajemy rozgnieciony czosnek (ilość wg własnych upodobań). Śmietanę mieszamy z chrzanem (proporcja ok. 1 łyżeczki chrzanu na 2-3 łyżki śmietany), natkę siekamy. Wlewamy zupę do misek, zabielając śmietaną chrzanową bezpośrednio przed podaniem i posypujemy natką.

Smacznego!!!