Asics Gel Pursue 2, czyli całkowicie amatorski test profesjonalnych butów – Maciek

Mikołaj przychodzi w…lutym. Całkiem niedawno zostałem bardzo szczęśliwym posiadaczem butów biegowych z edycji Asics Gel Pursue 2. Daj znać jak Ci się sprawują, usłyszałem odbierając karton z butami i by wywiązać się z obietnicy…oto mój własny test.

Pursue 2
Fot. Maciek Drapella

Test amatora, bo jak inaczej nazwać moje biegowe osiągnięcia, oscylujące w okolicach 90 parkrunów oraz ukończonych dwóch półmaratonów i dwóch pełnych maratonów z wyraźnym naciskiem na określenie „ukończonych”. Zajrzałem do sieci by przeczytać coś o zawartości biegowego pudełka, a tam same tajemnicze określenia o właściwościach tego modelu…

Technologie

GEL® system wkładek silikonowych umieszczonych pod piętą i śródstopiem mające na celu zamortyzowanie sił działających podczas biegu. System kontroli przetoczenia Guidance Line zapewnia efektywniejszy trening. FluidRide 2.0 to następna generacja ewolucji podeszwy. Technologia ta zapewnia wyjątkową kombinację tłumienia uderzeń buta o podłoże z właściwościami amortyzujących. Pozwoliło to na obniżenie wagi buta i zwiększyło trwałość podeszwy. Descrete Eyelet (system przelotek do sznurowadeł) znacznie redukują ryzyko obtarć i podrażnienia skóry, a także zwiększają poziom dopasowania buta do stopy. IGS® (Impact Guidance System) czyli technologiczne rozwiązanie konstrukcji buta, które pozwala stopie sportowca na naturalne ruchy w trakcie poszczególnych faz kroku oraz stanowi wsparcie dla podbicia stopy. Light AHAR Sponge podeszwa zewnętrzna AHAR wykonana jest z pianki o wysokiej odporności na ścieranie. Zapewnia wysoki komfort biegania i trwałość. AHAR+ cieńsza i lżejsza wersja AHAR. Umieszczona w strategicznych miejscach podeszwy zewnętrznej w celu zwiększenia trwałości przy utrzymaniu niskiej wagi buta. Guidance Trusstic system integruje konstrukcję Guidance Line dla spotęgowania efektywności biegu przy jednoczesnym zachowaniu integralnej struktury podeszwy środkowej. Comfordry trójwarstwowa wkładka podeszwy, gwarantująca lepsze dopasowanie do stopy, szybszą regenerację podeszwy, optymalną cyrkulację powietrza i działającą antybakteryjnie. 3M ReflectiveTM materiały odblaskowe poprawiające widoczność w ruchu ulicznym po zmierzchu.

Prawda, że kosmos? No właśnie…tylko tyle, że tak naprawdę zrozumiałem jedynie ostatnie zdanie o…materiale odblaskowym ☺

Dlatego będzie po mojemu…

Pursue 2
Fot. Maciek Drapella

Zapach … już widzę uśmiech na Waszych twarzach a tak z ręką na sercu, kto z Was nie delektował się zapachem butów wyjętych z pudełka nieskażonych ludzka stopą? Mmm…ja uwielbiam.

Kolor… mój egzemplarz jest w kolorze niebieskim z wyróżniającym się logo firmy w kolorze ulubionym, czyli pomarańczowym! Niebieski, nie żaden turkusowy, błękit nieba, akwamaryna, szafir tylko niebieski bo to… męskie buty. Patrząc na logo pierwszy raz zastanawiałem się czy ono coś oznacza (oprócz loga) i mnie przyszła na myśl bieżnia stadionu lekkoatletycznego. Jak ktoś z firmy o trzech paskach zrobi stadion to gratuluję.

Szwy… brak i tu szok w porównaniu do innych butów jakie miałem. Jednorodna cholewka bez wzmocnień, szwów i przeszyć i to ma działać ? okazuje się, że działa i to jak !

Czas przymierzyć… wkładam stopę i nic, wkładam stopę raz jeszcze i znowu nic. Zdesperowany wkładam druga stopę i dalej to samo… nic nie czuję oprócz komfortu. Ja rozumiem, że Usain Bolt dostaje buty na miarę ale ja? Miękko, wygodnie, dopasowane (zwłaszcza dla takich szerokich męskich nóżek jak moje).

Czas na próby…ha myślę mam cię. Moje poprzednie buty z wyższej półki niż „Lidlcrosy” to też były Asicsy w kolorze jedynie słusznym czyli pomarańczowym, model Pulse 5. Sympatyczne buty ale cierpiałem z powodu przesuwania się języka co powodowało ucisk na stopę. Zawiązałem, pomijając zestaw „magicznych ostatnich dziurek” i w drogę. Znowu nic, nic się nie przesuwa nic nie uwiera, trzyma się stopy wzorowo.

Amortyzacja… w opisie było, że to dla biegaczy z wagą „85 plus”, czyli się załapałem. Dobrze, że producent nie określił górnej granicy bo bym się…nie załapał. Duża amortyzacja, czyli to co potrzebuje przy mojej masie na długie dystanse. Naprawdę odczuwalna zarówno pod śródstopiem jak i piętą. Na pewno przyda się na magicznym dystansie 42.195

Ciepło…pierwsze km robiłem przy temperaturze bliskiej „zero” i tak jak łapki lekko marzły tak stopy miały wyraźny komfort cieplny ani za dużo ani za mało…

Jak dla mnie, amatora, biega się w tych butach bardzo przyjemnie, komfortowo, stabilnie, z odczuwalną amortyzacją. Tak, wiem buty same nie biegają ale jak już mam biegać to ten model będzie moim numerem jeden na maraton. I wiem, że przynajmniej jeden element biegowego „sukcesu” w mozaice „maratonu” mam ułożony w odpowiednim miejscu. Trudno powiedzieć, że ten but jest fantastyczny dla każdego, bo każdy pokonujący biegowe kilometry jest inny, ale gdybyście planowali nowe zakupy to warto się nad nim sympatycznie zastanowić…

Pursue 2
Fot. Maciek Drapella

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *